1. Pancerka - jeden z bardziej popularnych splotów łańcuszka: spłaszczone ogniwa w połączeniu z oszlifowanymi brzegami tworzą masywny splot, który z chęcią noszą przede wszystkim mężczyźni. Charakterystycznym dla pancerki jest odbijanie światła dzięki szlifowaniu.

  2. Żmijka - charakterystyczne dla tego splotu jest bardzo miękkie układanie się w zagięciach, co jest cenione, jako baza do zawieszek i wisiorków. Żmijka może występować w różnych wersjach: okrągła, kwadratowa i ośmiokątna. Najczęściej występuje jako cienki i delikatny łańcuszek. warto zwrócić uwagę na fakt, że po przekroczeniu pewnego kąta zagięcia łańcuszek można zgiąć/uszkodzić. Splot delikatny, najlepiej zdejmować go przed snem, odradzamy również noszenie go przez dzieci.

  3. Ankier - splot inspirowany wzorem łańcuchów na których były mocowane kotwice w statkach. Charakterystyczne dla tego rodzaju splotu jest ogniwo łączące dwa kolejne elementy. Splot noszony zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

  4. Singapur - ogniwa tego łańcuszka przypominają pancerkę, jednak jego przestrzenny splot przywodzi na myśl strukturę DNA, gdyż łańcuszek jest skręcony. Łańcuszki tego rodzaju mogą być noszone samodzielnie jak również z zawieszką.

  5. Kostka - splot tego łańcuszka to ściśle połączone ze sobą małe kosteczki. Jest to delikatny a jednocześnie wytrzymały splot, który stanowi idealną bazę pod zawieszki.

  6. Lisi ogon - łańcuszek składa się z nici plecionych ze sobą w warkocz, który przypomina końcówkę lisiej kity. Ten splot ma ograniczone możliwości wyginania swojej struktury.

  7. Kordel - splot wyglądający na masywny i mocno skręcony, przypomina sznur (stąd nawiązanie do angielskiego “cord”). Prezentuje się solidnie, przez co sprawia wrażenie ciężkiego, gdy w rzeczywistości jest delikatnym, dmuchanym łańcuszkiem. Nie polecamy nosić go w połączeniu z zawieszką.

  8. Figaro - jest to splot będący wariantem pancerki, gdzie zazwyczaj co 4 oczko jest wydłużone, bądź zastąpione blaszką. Przez niektórych splot ten jest nazywany łańcuszkiem 3 na 1. Wzór nadaje się tak do drobnych łańcuszków jak i do masywnych i grubych łańcuchów.

    Ciekawostka: Nazwa łańcuszka pochodzi nazwy opery "Wesele Figara", gdzie postać Figaro w pierwszych wystawieniach nosiła właśnie ten typ łańcuszka. Zdobył on popularność i był masowo wykonywany przez włoskich jubilerów.

Copyright © 2024 Sklep Jubilerski Bogusław Kaczmarek - Drupal